Dzienny Dom Seniora jest jednostką organizacyjną zarządzaną przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Społecznych PROELIO. Siedziba Dziennego Domu Seniora znajduje się w Trąbkach 37, 32-020 Wieliczka. Dzienny Dom Seniora jest ośrodkiem dziennego pobytu dla seniorów w wieku 60+, głównie z zaburzeniami funkcji poznawczych (choroba Alzheimera, zespoły otępienne, demencja), którzy ze względu na wiek wymagają szczególnego podejścia, właściwej opieki i aktywnie wypełnionego czasu. Jest to miejsce nakierowane na zapewnienie bezpieczeństwa, uprzyjemnienie czasu, a także ułatwienie dostępu do zabiegów rehabilitacyjnych.
Celem głównym Dziennego Domu Seniora
jest zapewnienie wsparcia uczestnikom poprzez umożliwienie korzystania z oferty usług aktywizacyjnych, prozdrowotnych i socjalnych, które przyczynią się do kompensowania skutków samotności, ograniczonej samodzielności i niepełnosprawności, a także propagowania modelu godnego i zdrowego życia w wieku senioralnym.
Celami szczegółowymi są:
► Poprawa jakości życia seniorów,
► Zapewnienia seniorom wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w tym wsparcia specjalistycznego,
► Integracja społeczna środowiska seniorów, w tym rozwoju działań samopomocowych,
► Utrzymanie i rozwijanie sprawności psychofizycznej,
► Stworzenie warunków sprzyjających samorealizacji podopiecznych przy wykorzystaniu ich wiedzy i umiejętności,
► Podejmowanie działań służących aktywizacji społecznej seniorów i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu,
► Rozwój systemu pomocy środowiskowej
Pobyt w Domu Seniora odbywa się na zasadach:
► Poszanowania godności, wolności
i dóbr osobistych seniorów,
► Zapewnienia seniorom poczucia bezpieczeństwa,
► Zapewnienia wsparcia dostosowanego do indywidualnych
potrzeb i możliwości,
► Integracji między seniorami, a środowiskiem lokalnym
Plan dnia
► 6.00 - 8.00 przyjazd podopiecznych
► 8.00 - 8.30 śniadanie
► 8.30 - 10.00 terapia zajęciowa
► 10.00 - 11.45 fizjoterapia
► 11.45 - 12.00 odpoczynek
► 12.30 - 14.00 terapia zajęciowa
► 14.00 - 16.00 wyjazd podopiecznych
Zasady działania i organizacji Domu Seniora
► Organizacja Dziennego Domu Seniora oraz zakres i poziom świadczonych w nim usług uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa, podopiecznych oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności,
► Dzienny Dom Seniora funkcjonuje w sposób zapewniający właściwy zakres usług, zgodny z określonymi wskazaniami w oparciu o indywidualne potrzeby jego
uczestników,
► Dom Seniora jest czynny przed 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem świąt i dni wolnych od pracy) od 6.00 do 16.00,
► W organizowaniu życia Seniorów uwzględniane są:
Przedmiotem działalności Dziennego Domu jest umożliwienie seniorom korzystania z oferty usług w formie:
► Terapii zajęciowej
► Zapewnienia gorącego posiłku
► Aktywności ruchowej oraz zajęć sportowo-rekreacyjnych
► Fizjoterapii
► Opieki pielęgniarki
Rehabilitacja - podopieczni Dziennego Domu Seniora korzystają z codziennej rehabilitacji w formie:
► Kinezyterapii:
► Fizykoterapia:
► Masaż leczniczny:
Terapia zajęciowa
Przygnębienie, apatia, niechęć do socjalizacji, wycofywanie się z życia społecznego, samotność czy depresja są trudne dla starszych osób i mogą im znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zajęć terapeutycznych i organizowanie aktywności dla seniorów, dostarczając im przyjemności oraz odrywając od monotonii i przykrych myśli. Podstawowym elementem zajęć terapeutycznych w domu seniora jest aktywizacja ruchowa oraz zaspokojenie potrzeb bio-psycho-społecznych osoby starszej. Z każdym podopiecznym ustala się indywidualny program zajęć, dostosowany do jego możliwości oraz uzgodniony z zespołem terapeutyczno-opiekuńczym i fizjoterapeutą.
Zajęcia, które są najczęściej wykorzystywane w aktywizacji osób starszych to:
► Ergoterapia, czyli terapia pracą, z zajęciami manualnymi, takimi jak praca w ogrodzie, ceramika, hafciarstwo, wyszywanie, stolarstwo czy krawiectwo. Wykorzystywane są zainteresowania seniorów, ich chęć rozwoju i potrzeba nauki nowych umiejętności.
► Socjoterapia, to specjalistyczna forma wsparcia społecznego, która koncentruje się na integracji i aktywizacji osób starszych. W ramach socjoterapii wyróżnia się m. in. terapię ruchem, rekreację, spacery, wspólne ogniska, zajęcia grupowe, gry i zabawy zespołowe, treningi umiejętności społecznych, poznawanie nowych ludzi, przyrządzanie prostych posiłków.
► Arteterapia, czyli terapia sztuką, zawiera w sobie zajęcia kreatywne i twórcze, takie jak malowanie, dekorowanie, rysowanie, tworzenie z gliny i mas plastycznych. Arteterapia to także terapia tańcem, zajęciami z książkami, filmami czy muzyką. Seniorzy zyskują szansę na zachowanie samodzielności w prostych, codziennych czynnościach, a jednocześnie terapia ta sprzyja ich relaksacji i pozwala na wyrażenie emocji. Zajęcia terapeutyczne nie tylko aktywizują, ale również pomagają w budowaniu poczucia sensu i wartości wśród podopiecznych DDS.
► Zajęcia intelektualne odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu problemom związanym z utratą pamięci oraz pogarszaniem się funkcji poznawczych. Seniorzy w DDS mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych aktywnościach, które stymulują ich umysł. Popularnymi formami terapii są gry logiczne, krzyżówki, czy treningi pamięci, które pomagają w utrzymaniu koncentracji, refleksu i logicznego myślenia. Zajęcia te nie tylko angażują umysł, ale również przeciwdziałają monotonii, co jest istotne w zapobieganiu depresji i uczucia izolacji. Regularna stymulacja poznawcza może opóźniać objawy demencji i sprawić, że seniorzy będą dłużej cieszyć się niezależnością.
Zajęcia terapeutyczne w DDS służą nie tylko urozmaiceniu powszechnej monotonii i nudy, ale przede wszystkim aktywizują obszary mózgu, odpowiedzialne za sprawne, świadome funkcjonowanie w życiu codziennym.
KONTAKT ADMINISTRACJA
godz. 8.00-16.00
pon.- pt.
tel. 507-230-951
e-mail: domsenioratrabki@gmail.com
Trąbki 37,
32-020 Wieliczka
Dzienny Dom Seniora w Trąbkach
Copyright©2025 Dzienny Dom Seniora Trąbki